Sanatorium Jablunkov

Oddělení léčebny dlouhodobě nemocných (LDN)

   LDN má celkem 30 lůžek a v rámci Sanatoria Jablunkov působí od roku 1992. Je zaměřená hlavně na dlouhodobou rehabilitaci a rozvoj psychosociální soběstačnosti. Nejběžnějšími diagnózami zde jsou stavy po cévních mozkových příhodách, ortopedických operacích, akutních zhoršeních chronických nemocí, infarktech myokardu, apod. Oddělení disponuje převážně dvoulůžkovými pokoji. Každý pokoj je vybaven nemocničními postelemi, nočními stolky, stolem, umyvadlem a šatní skříni. Pro chodící pacienty je k dispozici prostorná jídelna, která rovněž slouží ke komunikaci s ostatními pacienty a je vybavená televizí.

   Pacienti LDN mají možnost využívat následující služby: služby sociální pracovnice, kadeřnické služby (střihání, holení), prodejny s občerstvením a novinami, možnost zakoupení výrobků proti opruzeninám při inkontinenci, objednání pedikúry, bohoslužby (místní kaple, nebo návštěva kněze u lůžka).

   Pacienti jsou do LDN překládání z akutních oddělení nemocnic (pokračuje se v tam nastavené léčbě) nebo na základě žádosti odborného nebo praktického lékaře. Podmínkou je zdravotní indikace hrazená zdravotními pojišťovnami z veřejného zdravotního pojištění. Vzor žádosti o přijetí pacienta do LDN je umístěn v záložce „Žádost o přijetí do LDN“ (ke stažení).

   O nemocné zde pečuje odborně vyškolený lékařský a ošetřovatelský tým včetně fyzioterapeuta.

Lékař LDN:

 • prim. MUDr. Jozef Maťko (primář oddělení)

Oddělení jednotky ošetřovatelské péče (JOP)

   JOP v Sanatoriu Jablunkov vznikla ke dni 1.7.2007, v současnosti má kapacitu 36 lůžek. I zde je hlavním cílem alespoň částečná obnova psychosociální soběstačnosti a dlouhodobá rehabilitace. Pacienty zde jsou převážně starší a staří nemocni, většinou s více chronickými chorobami a v těžších stavech, bývají zde i pacienti postižení lehčími stavy demence a Alzheimerovy choroby. Oddělení disponuje dvoulůžkovými pokoji. Každý pokoj je vybaven nemocničními postelemi, nočními stolky, stolem, umyvadlem a šatní skříni. Pro lepší kontakt nemocných s venkovním prostředím mají všechny pokoje francouzská okna s nádherným výhledem do parku. Pro chodící pacienty je k dispozici prostorná jídelna, která rovněž slouží ke komunikaci s ostatními pacienty a je vybavená televizí.

   Pacienti JOP mají možnost využívat následující služby: služby sociální pracovnice, kadeřnické služby (střihání, holení), prodejny s občerstvením a novinami, možnost zakoupení výrobků proti opruzeninám při inkontinenci, objednání pedikúry, bohoslužby (místní kaple, nebo návštěva kněze u lůžka).

   Obdobně jako u LDN můžou zde být pacienti přeložení z akutních oddělení nemocnic, na základě doporučení obvodního lékaře anebo přeložením z LDN v případě, že se pobyt v LDN ukáže být nedostatečným. Vzor žádosti o přijetí pacienta na JOP je umístěn v záložce „Žádost o přijetí do LDN“ (ke stažení).

   Rovněž zde o nemocné pečuje odborně vyškolený lékařský a ošetřovatelský tým včetně ergoterapeuta.

Lékař JOP:

 • prim. MUDr. Jozef Maťko

Co si přinést sebou při přijetí do LDN a JOP

 • Občanský průkaz
 • Průkaz zdravotní pojišťovny
 • Potvrzení o pracovní neschopnosti
 • Aktuální zdravotnickou dokumentaci (například propouštěcí zprávu)
 • Rozpis léků, které užíváte
 • Léky ordinované specialisty (pokud máte i diabetickou kartu)
 • Toaletní potřeby (mýdlo, šampon, žínka, zubní kartáček a pasta, prostředky na ošetřování a skladování zubních protéz, holicí potřeby, hřeben, …)
 • Protetické a ortopedické pomůcky, které užíváte (berle, hole, brýle, naslouchadla, ortézy, invalidní vozíky, korzety, chodítka, …)
 • Pyžamo nebo noční košili, župan, domácí oblečení, spodní prádlo

Co nenosit?

 • Větší finanční obnos
 • Vkladní knížky
 • Platební karty
 • Cennosti (zlato, šperky, jiné cenné předměty)